Connective Broker Resources

Find out why Connective is Australia's number one mortgage aggregator

Congratulations to all Better Business Award Finalists

The Better Business Summit

The Better Business Awards are the mortgage and finance industry’s leading program for state-based performance, recognising brokers who are performing over and above in their segments. The entry requirements for these awards were quite rigorous, and those of you who have received a finalist accolade should be very proud of your achievements.

We look forward to seeing all the State finalists, and any other attendees at the Better Business Awards and Summit at our Connective stand on the day. As event partners, we’re really proud to support professional development in the industry and celebrate the success of high achieving brokers.

 Please join us in congratulating the following Connective members:

Queensland Finalists

Best Branded Office

Madd Loans

Best Customer Service (Individual)

Marc Jarman, Rate Reduction

Best Independent Office (Less than 5 brokers)

Auscredits

Cube Central

Best Loan Administrator

Nicole Danielle Gomersall – Madd loans

Best Newcomer

David French – Golby – Coronis Mortgage and Finance

Stephen YangMortgage Design

Best Residential Broker

George Samios – Madd Loans

Matthew Crossley, Cornois Mortgage and Finance

Rising Star

Leif Erickson, Tailored Finance Solutions

Philip Verheijen, Professional Lending Solutions Australia

Renee Tocoo, Loanezi

 

Victoria Finalists 

Best Community Engagement Program

Choice Capital

Best Customer Service (Individual)

Christopher Foster -Ramsay, Foster Ramsay Finance

Tim Gaspar, Hatch Financial Services

Best Customer Service (Office)

Resolve Finance

Best Finance Broker

Andrew Mirams, Intuitive Finance

Kevin Agent, The Australian Lending and Investment Centre

Mark Davis, The Australian Lending and Investment Centre

Best Independent Office (5 or more brokers)

Entourage Finance

Intuitive Finance

Best Loan Administrator

Hume Leow, Entourage Finance

Janet Wintle, Acceptance Finance

Patrick Lynch, The Australian Lending and Investment Centre

Best New Office

Entourage Finance

Best Newcomer

Natasha Choi, The Australian Lending and Investment Centre

Best Regional Broker

Andrew Drummond, Yellow Brick Road (Ballarat)

Best Regional Office (VIC & TAS)

Yellow Brick Road (Ballarat)

Best Residential Broker

Damien Roylance, Entourage Finance

Kevin Agent, The Australian Lending & Investment Centre

Mark Davis, The Australian Lending & Investment Centre

Mario Borg, Mario Borg Strategic Finance

Rising Star

Vincent Moore, Entourage Finance
Vinay Gehi, Cooper Finance

 

New South Wales Finalists 

Best Branded Office

DPN

Yellow Brick Road Dee Why

Best Community Engagement Program

Argentium Finances

Best Customer Service (Individual)

George Mihalopoulous, Connected Finance

Peter Vassilis, Black and White Finance

Scott Denis Juda, Accrue Equity

Zac Peteh, Mint Equity

Best Customer Service (Office)

Home Loan Experts

Mint Equity

Best Finance Broker

Alex Lambros, Strategic Investor Group

Bertie Stanley, Stanley Finance

Best Independent Office (5 or more brokers)

Home Loan Experts

Best Independent Office (Less than 5 brokers)

Anson Financial Services

DPN

Mint Equity

My Lending Specialist

Best Newcomer

George Mihalopolous, Connected Finance

Best Regional Broker

Zac Peteh, Mint Equity

Best Regional Office

Mint Equity

Best Residential Broker

Shirish Bhatia, Iconic Financial Services

Rising Star

Aaron Christie-David, Atelier Wealth

 

South Australia Finalists

Best Customer Individual

Peter Morgante, LKFS Financial

Best Customer Service (Office)

LKFS financial

Best Finance Broker

Peter Morgante, LKFS financial

Best Independent Office (5 or more brokers)

Go Loans

Best Independent Office (5 or more brokers)

LKFS Financial

Best Loan Administrator

Lainie Darams, Go Loans

Best Newcomer

Andrew Mudie, Yellow Brick Road Finance

Best Regional Office

Peter Morgante, LKFS financial

Rising Star

Peter Morgante, LKFS Financial

 

Western Australia Finalists 

Best Customer Service (Individual)

Bianca Patterson, Calculated Learning

Shaun Howie

Best Customer Service (Office)

Calculated Lending

In Reach Finance

Momentum Wealth Finance

Best Independent Office (5 or more brokers)

Approved all loans group

In Reach Finance

Best Newcomer

Ashleigh Patterson, Momentum Wealth Finance

Sam Yoong, Loan Hunter Australia